Novinky | Elektronická Evidence Tržeb

30. března 2016 Prezident Miloš Zeman podepsal zákon zavádějící Elektronickou evidenci tržeb. Pokud zákon vyjde ve
Sbírce zákonů do konce března, povinnost evidovat tržby by platila od listopadu.

16. března 2016 Senát schválil Elektronickou evidenci tržeb.

10. února 2016 Elektronickou evidenci tržeb, od níž si slibuje lepší výběr daní a navýšení příjmů státu až o 18 miliard korun ročně, prosadila ve středu ve Sněmovně vláda přes protesty poslanců opozičních stran ODS a TOP 09, kteří opustili sál. Až zákon projde Senátem a podepíše jej prezident, napadne ho opozice u Ústavního soudu.

Elektronická evidence tržeb se bude týkat nejprve restaurací a hotelů a to sedm měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů, nejspíš od začátku listopadu. Týkat se to bude od začátku asi 60 tisíc podnikatelů. O tři měsíce později i firem z velkoobchodu a maloobchodu, asi čtvrt milionu podnikatelů.Ve třetí fázi, po patnáctiměsíční přestávce, tedy až po volbách do Sněmovny, které mají být na podzim 2017, se elektronická evidence tržeb má týkat ostatních podnikatelů a za další tři měsíce řemeslníků. Vláda, která vzejde z příštích voleb, tak bude mít čas, aby to ještě případně přehodnotila.
Podnikatelé, kteří se budou muset do elektronické evidence tržeb zapojit, budou moci využít jednorázovou slevu až pět tisíc korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. A pro restauratéry má vláda zvláštní bonus. Pro stravování v restauracích bude s výjimkou prodávaného alkoholu nově platit sazba DPH 15 procent. Dosud to bylo 21 procent a nižší sazba se týkala jen prodeje jídla, které si s sebou bral zákazník z restaurace.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/hlasovani-snemovny-o-elektronicke-evidenci-trzeb-fvn-/domaci.aspx?c=A160210_063312_domaci_kop

 

29. ledna 2016 Pevné datum pro hlasování o kontroverzním zákonu poslanci schválili na návrh místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Ten navrhl, aby se o EET hlasovalo 10. února v 11:00.
Do stejného data nakonec Sněmovna debatu k zákonu přerušila. Pravice má pevný termín hlasování za protizákonný a šéf ODS Petr Fiala už deklaroval, že jej napadne u Ústavního soudu.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/poslanci-o-elektronicke-evidenci-trzeb-d9e-/domaci.aspx?c=A160129_090937_domaci_bur

22. ledna 2016  Vláda se přiblížila schválení zákona o elektronické evidenci tržeb, ale jen za cenu toho, že omezila právo opozičních poslanců mluvit k tomuto zákonu tak dlouho, jak budou chtít. Na návrh místopředsedkyně ANO a Sněmovny Jaroslavy Jermanové koalice prosadila, že poslanci smí k zákonu mluvit jen dvakrát deset minut.

 „Omezili jste rozpravu ještě dříve, než mohli vystoupit nějací poslanci bez přednostního práva,“ reagoval na krok vlády šéf opoziční ODS Petr Fiala. Ani omezení řečnických lhůt ale nestačilo, aby zákon v pátek prošel, a tak byla schůze k elektronické evidenci tržeb přerušena zase do příštího pátku.
Ale pro zákon, od nějž si ministr financí Andrej Babiš a vláda slibují omezení daňových úniků, by zkrácení lhůt pro vystoupení poslanců mohlo znamenat, že bude ve Sněmovně schválen nejpozději v průběhu února. Opozici totiž „dojdou“ poslanci, aby mohla zákon blokovat.
„Jestli se rozhodneme k podání ústavní stížnosti, tak na základě celého procesu schvalování zákona,“ řekl iDNES.cz Fiala. Koalice podle něj postupovala ve shodě se slovy Babiše, že parlament je žvanírna.„Opět se ukazuje, že vládu vůbec nezajímají argumenty, ani příběhy konkrétních lidí, pro které elektronická evidence tržeb znamená likvidaci,“ tvrdí předseda občanských demokratů.
„Je normální platit daně,“ zopakoval hlavní argument pro zákon ve Sněmovně Faltýnek. „Pro podnikatele nepřibude žádná administrativa,“ řekl poslancům v rozpravě ministr financí Andrej Babiš. Ten v průběhu celého pátečního dne čelil výtkám - kvůli střetu zájmů i kvůli tomu, že zákon podle opozice jen zkomplikuje život podnikatelům.
Už řadu týdnů vládní koalice marně bojuje o to, aby se o zákonu o elektronické evidenci hlasovalo a opozice to úspěšně blokuje. Vládní politici pak řekli, že budou chtít o zákonu za každou cenu hlasovat do konce ledna a na určitou hodinu stanoví hlasování - TOP 09 i ODS reagovaly, že v takovém případě, když nedostanou šanci mluvit všichni, kdo o zákonu mluvit chtějí, dosáhnou zrušení zákona u Ústavního soudu.
Kalousek nevidí důvod, proč vládě ustupovat. „Poškodí to malé živnostníky. Vydělá na tom několik velkých dodavatelů a oligarchů. Zkušenosti z Balkánu, kde byl tento systém zaveden, uvádí jen samé negativní zkušenosti. Vydělá několik málo lidí, zapláče daňový poplatník,“ řekl předseda TOP 09.

Kdy přesně se o zákonu o elektronické evidenci tržeb bude hlasovat, je ale nejisté. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura novinářům řekl, že skutečným důvodem, proč koalice změnila původní úmysl hlasovat již v lednu, je to, aby zákon začal platit až po podzimních krajských a senátních volbách. Pro restaurace a hotely má totiž začít platit povinnost elektronicky hlásit tržby sedm měsíců poté, co zákon vyjde ve sbírce zákonů.
Stanjura dokonce přidal konkrétní datum, kdy chce podle něj koalice hlasovat, jak vypozoroval z chování vládních poslanců - 10. února.

Po přijetí v Senátu a podpisu prezidentem by mohla nová povinnost posílat elektronicky hlášení o tržbách (nejprve z restaurací a hotelů) začít platit od letošního listopadu. Za další tři měsíce má povinnost platit pro velkoobchod a maloobchod. Ostatní podnikatelé budou mít ještě rok odklad a řemeslníci ještě další tři měsíce navíc.

 

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/koalice-na-navrh-ano-omezila-pravo-poslancu-mluvit-k-evidenci-trzeb-1pe-/domaci.aspx?c=A160122_091318_domaci_kop

21. listopadu 2015 Zavádění registračních pokladen odsunulo Ministerstvo financí letos už třikrát. A teď jej Babišovi úředníci odkládají znovu. A už si ani netroufají odhadovat, kdy zákon o elektronické evidenci tržeb začne platit. Předloha se totiž zadrhla v Poslanecké sněmovně. Koalice s jejím schvalováním nespěchá a opozice slibuje obstrukce.

První podnikatelé budou tržby registrovat už na začátku ledna 2016, vyhlašovalo ještě před půl rokem Ministerstvo financí. Cesta Babišovy priority legislativním procesem se však záhy zkomplikovala a následoval její odklad: nejprve na únor, pak na červenec a nakonec dokonce na 1. srpen 2016.Teď je však jasné, že i srpnový termín padá. Aby se stihl, musel by zákon ještě před koncem roku projít třetím sněmovním čtením, Senátem a musel by jej podepsat prezident. A to se podle všeho nestihne. „Není to reálné. Netroufám si odhadovat, jak dlouho nám bude v Poslanecké sněmovně jednání trvat, ale do konce roku tu předlohu téměř na sto procent prezident podepsat nestihne,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.Podle aktuálních plánů zahájí zákonodárci třetí čtení zákona o elektronické evidenci tržeb v pátek 27. listopadu. Pokud jej neodsouhlasí, vrátí se k němu znovu až ve středu 9. prosince. „Koaliční poslanci jsou připraveni předlohu příští pátek (27. 11.) schválit a poslat ji do Senátu, vzhledem k avizovanému zneužití jednacího řádu ze strany TOP 09 a ODS se ale rozprava nejspíš protáhne. Na jak dlouho, to nikdo neví,“ vysvětlil šéf sociálně demokratických poslanců Roman Sklenák.

Pravicová opozice už dříve avizovala, že projednávání zákona o zavedení registračních pokladen je připravena obstrukcemi blokovat až do konce volebního období. „Nikdy nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu, protože je stejně nebezpečný pro volné dýchání v téhle zemi jako jeho předkladatel“, řekl před časem  Miroslav Kalousek (TOP 09). Se schvalováním Babišovy priority ale nechvátají ani koaliční strany. Třetí čtení totiž mělo původně začít už na mimořádné schůzi v pátek 13. listopadu. Zákonodárci jej však z programu nakonec vyškrtli (pro hlasovala i většina poslanců ČSSD, ANO i KDU-ČSL). Že první obchodníci nebudou registrační pokladny instalovat na začátku srpna 2016, už tuší i Ministerstvo financí. Odhadovat, kdy by zákon o elektronické evidenci tržeb mohl vstoupit v platnost, si však Babišovi úředníci netroufají. „Vzhledem k tomu, jaké jsou okolnosti projednávání této předlohy, opravdu nemůžeme ani odhadnout, kdy by mohla začít platit. Teď už to nezávisí na nás, ale na Poslanecké sněmovně,“ řekla mluvčí Ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.Jediní, kdo tak stále věří, že prezidentův podpis pod zákonem o registračních pokladnách na silvestra bude, jsou zákonodárci ANO. „Jsem optimista. Stále doufám, že to vyjde. Koalice má mechanismy, jak opozici v obstrukcích zabránit. Určitě je využijeme,“ uvedla pro Lidovky.cz místopředsedkyně poslaneckého klubu ANO Radka Maxová.

Co bude následovat, když zákon schválí Sněmovna:

Návrh musí projednat Senát. Do 30 dnů jej buď přijme, nebo jej vrátí Poslanecké sněmovně k novému projednání. Legislativní proces končí u prezidenta, který předlohu do 15 dnů podepíše, nebo ji vetuje a vrátí ji Sněmovně k dalšímu projednání (Miloš Zeman už dříve uvedl, že zákon o elektronické evidenci tržeb vetovat nebude). Schválený zákon musí ještě formálně podepsat premiér, následně předpis vychází ve Sbírce zákonů (tato fáze většinou netrvá déle než měsíc).

Poté, co elektronická evidence tržeb projde legislativním procesem, bude následovat sedmiměsíční přípravné období. Pak budou muset registrační pokladny začít používat restauratéři a hoteliéři, o další tři měsíce později pak do povinné evidence vstoupí velkoobchod a maloobchod. Pak bude následovat další přestávka – tentokrát roční. Po ní začnou tržby registrovat podnikatelé z dalších oborů a až o další tři měsíce později tedy 25 měsíců po schválení novely) se do elektronické evidence zapojí i drobní živnostníci.

 Zdroj: http://www.lidovky.cz/elektronicka-evidence-trzeb-se-poctvrte-odklada-tentokrat-na-neurcito-1mk-/zpravy-domov.aspx?c=A151121_153034_ln_domov_ele

zpět